998c1450-ea6d-428a-9090-1cd362ced21d

Dora Lovrić: “Volim reći, boća je okrugla. Uz novu rampu i mirnu glavu, sigruna sam da mogu do odličnog rezultata”

U srijedu, 9. srpnja, u glavnom hrvatskom gradu, i njegovoj najvećoj sportskoj dvorani Areni Zagreb, službeno je otvoreno Europsko prvenstvo u bocciji. Riječ je o disciplini boćanja osmišljenoj za osobe s najtežim lokomotornim oštećenjima.

Boccia je paraolimpijski sport sa strogim pravilima, koja zahtijevaju visoku razinu koncentracije, preciznosti i mentalne pripreme. Natjecatelji moraju u isto vrijeme razmišljati taktički, voditi računa o vremenu i poziciji, te se prilagođavati svakom protivniku i svakom bacanju.

Igrači se natječu prema kvalifikaciji ovisno o vrsti i stupnju invaliditeta:

BC1 – osobe s cerebralnom paralizom; mogu imati asistenta.
BC2 – osobe s težim fizičkim oštećenjima; bez asistenta.
BC3 – osobe koje ne mogu bacati ni kotrljati; koriste rampu i imaju asistenta (sport assistant).
BC4 – osobe s drugim neurološkim ili mišićnim oštećenjima (npr. mišićna distrofija); bez asistenta.

Na Europskom prvenstvu u Zagrebu nastupaju predstavnici 23 europske zemlje, a Hrvatsku će predstavljati devet predstavnika, raspoređenih u sve četiri kategorije, a kojima želimo svu sreću u narednim danima i njihovom nastojanju da stignu do odličja.

Jedna od predstavnica je mlada parasportašica Dora Lovrić iz Splita kojoj je Dinamova zaklada Nema predaje ove godine sufinancirala kupnju rampe za izbačaj boća.

Prije same ceremonije otvaranja europske smotre, porazgovarali smo s Dorom koja je nevjerojatno simpatična, bistra i elokventna mlada djevojka. Iako nije skrivala uzbuđenje jer prvi put nastupa na Europskom prvenstvu i to u glavnom gradu svoje države, na naša pitanja odgovorila je smjelo i sadržajno, u maniri pravih sportskih veterana.

„Uzbuđenje je veliko. Ovo je jako veliko natjecanje s 23 europske zemlje, najveće u mojoj karijeri. Kakva su očekivanja? Došli smo se prvenstveno zabaviti i uživati, dati sve najbolje od sebe i nadati se najboljem. Kako god završi turnir, ovo će za mene biti nevjerojatno iskustvo i poticaj za daljnju karijeru“.

Kakva te konkurencija očekuje na Euru, poznaješ li svoje sportske suparnike?

„Većinu igrača upoznala sam na ostalim međunarodnim natjecanjima. Konkurencija je dosta jaka. No, za ovaj sport volim reći – ali i da se poslužim nogometnom terminologijom – ‘boća je okrugla’. Najbitnije je u utakmicu ući opuštene glave, ne biti pod stresom. Trema sve pojede. Ako ću biti skoncentrirana i fokusirana, vjerujem da ću ostvariti odličan rezultat“.

U tom nastojanju mogla bi joj pomoći nova rampa za izbačaj boća. U čijoj je kupnji sudjelovala i Dinamova zaklada. Jesi li se prilagodila novoj spravi?

„Nova rampa je puno bolja i kvalitetnija od prijašnje. No, kako sam je tek nedavno dobila, još se uvijek ‘uigravam s njom’. Nadam se da mi se trening posljednjih tjedana isplatio. Sigurna sam da će mi pomoći u daljnjem natjecanju i usvajanju medalja“, rekla je Lovrić i nastavila:

„Ovim putem htjela bih se još jednom zahvaliti Dinamovoj zakladi Nema predaje, Saši Pavličiću Bekiću i Bruni Lerotiću na kupnji rampe koja će mi na ovom, ali i na budućim natjecanjima biti od velike pomoći. Naime, kako ne mogu bacati boće rukom, to pomagalo mi puno pomaže da boće idu preciznije“.

Na natjecanju ukupno sudjeluje devet Hrvata u četiri kategorije. Do nedjelje na rasporedu su individualna natjecanja, a posljednja tri dana, od ponedjeljka do srijede nastupaju zajednički timovi. Dora se natječe u B3 kategoriji, a u paru sudjeluje s kolegom Tonijem Tomićem.

Je li ti lakše nastupati individualno ili u paru?

„Svaka disciplina donosi svoje. U paru se dogovaramo, kolega se nekada sjeti onoga čega ti ne. No, u parovima dijeliš vrijeme s partnerom, a to zna biti i problem. Kada igraš sam, ovisiš sam o sebi, sam raspolažeš s vremenom za bacanje boća“, rekla je Dora i zaključila:

„Na kraju, najbitnije je dati sve od sebe, pa što bude. Nema predaje!“

Koji su ti dugoročni planovi u ovom sportu? Ima li nade da te vidimo u Los Angelesu 2028. ili Brisbaneu 2032.?

„Naravno, kao i kod svakog sportaša, najveći san mi je plasman na Olimpijske igre. Mlada sam, preda mnom je, vjerujem, još puno velikih natjecanja. Bavljenje sportom omogućilo mi je da proputujem svijet. Ne volim biti u kući, samo da mi je putovati, natjecati se i zabavljati“, rekla nam je Lovrić koja je u svojoj sportskoj karijeri proputovala ‘pola Europe’, bila je u Poljskoj, Finskoj, Češkoj, Nizozemskoj…

Kako bi usporedila ta natjecanja s ovim u ‘tvojoj’ Areni?

„Već se na samom otvaranju vidi da je ovo natjecanje posebno, organizirano na vrhunskoj razini. Presretni smo jer je Hrvatska dobila mogućnost organiziranja Europskog prvenstva u bocciji i na taj način možemo najbolje prezentirati naš sport javnosti“.

Dora otvara svoje natjecanje u četvrtak (10. srpnja) protiv Poljakinje Edyte Owczarz u B3 kategoriji (12:30), a drugo kolo igra u 17:10 protiv Slovakinje Lube Škvarnove.

Pozivamo sve ljubitelje sporta, građane Zagreba i šire, da posjete Arenu Zagreb i pruže glasnu podršku našim parasportašima. Pokažimo zajedno da Hrvatska zna prepoznati i poštovati vrhunski sportski trud.

Ulaz je besplatan!