Na sunčanu subotu, 12. travnja 2025., i službeno je započeo projekt “Snaga sporta i šume – za inkluzivnije društvo kroz sport i prirodu” koji zajednički provode Futsal Dinamo, udruga reKreativan Kvart, tvrtka Project O2 i Dinamova zaklada Nema predaje. Glavni cilj projekta je uključivanje djece s teškoćama u razvoju i djece s invaliditetom u sport, prirodu i svakodnevni život zajednice.
Cijeli projekt možete podržati donacijom na A1 platformi “Čini pravu stvar”.
Projekt je usmjeren na dvije organizacije – Udrugu roditelja djece s teškoćama u razvoju “Vukovarski leptirići” i Judo klub osoba s invaliditetom “Fuji” iz Velike Gorice.
- Snaga sporta i šume – za inkluzivnije društvo kroz sport i prirodu
- Daj krila Leptirićima i osvoji medalje s Fujijem – tvoja donacija mijenja živote
Prva stanica ovog višemjesečnog projekta bio je Vukovar, Grad Heroj, gdje je krajem prošle godine, prilikom zajedničkog posjeta Udruzi Vukovarski leptirići, i nastala ideja o projektu.
Upravo u Vukovaru, na dvije lokacije – Potkova i park-šuma Adica – djeca iz dviju udruga simbolično su posadila svoje prve šume.
Odnosno, Leptirići i Fujijevci zajedničkim snagama posadili su mlada stabla u park-šumi Adica, a na lokaciji Potkova pošumljavanje je odrađeno uz pomoć ‘tehnološkog čuda’ – velikog drona, jedinstvenog u Europskoj uniji. Uz demonstraciju pošumljavanja dronom, djeca i roditelji sudjelovali su i u posebno osmišljenoj edukaciji o okolišu, pošumljavanju i ulozi prirode u našem svakodnevnom životu.
Više o toj tematici, ali i inovativnoj metodi pošumljavanja, porazgovarali smo s Goranom Ladišićem iz Projecta O2, ujedno i ambasadora Vukovarskih Leptirića te, dakako, velikim navijačem Dinama…
“Ideja za Project O2 nastala je prije više od pet godina. Moj današnji partner u projektu je doktor biologije. Sve je krenulo iz zajedničke želje da se aktivno uključimo u borbu s globalnim ekološkim problemima. Pošumljavanje smo prepoznali kao jedan od najmoćnijih alata u borbi protiv klimatskih promjena – ono, prije svega, proizvodi kisik. Zatim, smanjuje CO₂ u atmosferi, ublažava eroziju tla, smanjuje rizik od poplava i općenito pozitivno utječe na život na našem planetu”.
Koja je prednost pošumljavanja uz pomoć dronova u odnosu na konvencionalne metode pošumljavanja?
“Tradicionalni načini sadnje suočavaju se s velikim problemima – sve je manje radne snage, troškovi su visoki, a jedan od najvećih ograničavajućih faktora takve metode je dakako vrijeme potrebno za posaditi stabla. Mi smo se zapitali kako tehnologija može pomoći u toj problematici. Krenuli smo doslovno s dječjim dronom koji je ispuštao male sjemenske bombice. To je bio početak, svojevrsni eksperiment i prva faza ideje”, rekao je Ladišić i nastavio:
“Najveća prednost ove metode je brzina – možemo pošumljavati tri do pet puta brže od klasičnih metoda. Druga ključna stvar jest ta da za nas ne postoje nepristupačne lokacije. Dronovima možemo djelovati i na teško dostupnim, minski sumnjivim ili opožarenim područjima. Nedostatak ovog modela je taj što dosta ovisi o vremenskim uvjetima, ali i o razvoju same recepture za naše ‘seed bombs’. Odnosno, recepturu moramo prilagoditi sastavu tla i površini na kojoj pošumljavamo”.
Od čega se uopće sastoje te malene ‘bombice’?
“Imamo više od šest različitih receptura, koje smo razvijali kako bismo povećali učinkovitost. Te bombice sadrže sedam komponenti: glinu, pijesak, supstrat, sjeme, hidrogel, kajenski papar, za zaštitu od glodavaca i divljih svinja, a koristimo i prirodne repelente za ptice, kako bi ih odbili, odnosno kako ne bi pojele sjeme odmah nakon bacanja. Cilj je da što više sjemenki preživi i naraste u nova stabla”.
No, takvog načina pošumljavanja u Europi, zapravo, ima jako malo…
“U Europi postoje još dva slična projekta, no oni koriste samo sjemenke – bez zaštite i bez podloge – što se pokazalo neefikasnim i neodrživim. Primjerice, godine od 2021. do 2024. bile su ekstremno vlažne ili suhe. Gotovo da nije bilo žira za sadnju hrasta. Zato ovakve tehnologije postaju sve važnije – omogućuju brzu reakciju na velikim površinama. U SAD-u postoji sličan projekt financiran sa 100 milijuna dolara od državnih institucija, a mi kažemo – uz samo 1% takve podrške, mogli bismo ubrzati proces pošumljavanja u ovom dijelu Europe…”
Project O2 u Hrvatskoj najviše djeluje na području Vukovara gdje je i započela ova priča…
“Do sada smo, s Vukovarskim leptirićima, proveli desetak sadnji. Sve, dakako, uz podršku velikih kompanija koje financiraju dio projekta. Prošle subote zasadili smo jedan hektar u području zvanom “Potkova”, a drugi dio u višestoljetnoj park-šumi Adica. Što se tiče rezultata – razvoj sjemena i rast biljaka traje od dvije do tri godine, tako da su pravi rezultati tek u dolasku.”
Cijela akcija je dobila novu dimenziju nakon što su se u nju uključila dva Dinama – nogometni, preko Zaklade Nema predaje, i futsalski…
“Koliko je meni poznato, a dosta sam istraživao tu temu, GNK Dinamo i Futsal Dinamo su postale prve sportske organizacije u Europskoj uniji koje aktivno sudjeluju u pošumljavanju. Uključili smo u cijelu priču i udrugu Rekreativni kvart iz Španskog, koja već pet godina organizira hvalevrijednu donatorsku biciklističku turu iz Zagreba do Vukovara na Dan sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje. Na kraju, sve nas u ovom projektu povezuje ista stvar: želja da pomognemo djeci, ljubav prema prirodi i, dakako, plavoj boji”, zaključio je naš razgovor Ladišić.
Iduća stanica projekta je – Grad Zagreb. Negdje u kolovozu, početkom nove sezone, GNK Dinamo i Zaklada Nema predaje dočekat će Leptiriće na Stadionu Maksimir, ugostit će ih na jednoj tekmi, a za goste iz Vukovara i Velike Gorice organizirat će se i posjet Zagrebačkom ZOO-u.